PUSZKIN ON-LINE z nieziemskim dr inż. Łukaszem Graczykowskim

Kto: dr inż. Łukasz Graczykowski, dawny sukces: absolwent I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wlkp., sukcesy późniejsze: studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, aktualnie: adiunkt zatrudniony w Zakładzie Fizyki Jądrowej na tym samym Wydziale. Dodatkowo: zaangażowany mówca.

Nasza najnowsza wideokonferencja przybliżyła nam wiele ciekawych rzeczy. Z naszym gościem patrzyliśmy w niebo i w kosmos, sięgaliśmy do początku wszechświata, wyznaczaliśmy granice poznania kosmosu oraz przyjrzeliśmy się również wielkiemu wybuchowi. Z zaciekawieniem poznaliśmy bliżej zabawne nazwy Kwarków i zastanawialiśmy się wspólnie czy można je uwolnić. Ale gdy już wszyscy myśleli, że wiedzą dużo o fizyce, dr inż. Łukasz Graczykowski zabrał nas do miejsca, gdzie tworzy razem z innymi pracownikami tego ośrodka historię. To miejsce to placówka, gdzie od 10 lat naukowo zajmuje się badaniami wysokoenergetycznych zderzeń protonów oraz ciężkich jonów w eksperymencie ALICE na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w laboratorium CERN w Genewie. Ten ostatni element prezentacji naszego gościa był jedynym w swoim rodzaju doradztwem zawodowym dla uczniów I LO.  

Jak zapewnił nas nasz ekspert, jeszcze nie raz skorzystamy z jego ogromnej wiedzy i powtórzymy wizytę uczniów oraz nauczycieli wCERN w Genewie. Teraz jednak ZOSTAŃMY W DOMU…

Moderatorem debaty była wicedyrektor I LO, prof. Teresa Kostyszak. Podziękowania za pomoc techniczną i nietuzinkowe pytania dla prof. Rafała Bagińskiego. Szacunek dla naszych uczniów za pytania, które potwierdzają, że każdy z nich sięga daleko i wysoko. Wybierzcie się razem z nami w podróż do początków tego co znamy i nie znamy zarazem – link do wideokonferencji: https://youtu.be/c3g9MIrwfOQ

Autor tekstu i zdjęć: Piotr Wiśniewski
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe