Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ludzi, którzy przeciwstawili się sowietyzacji naszego kraju.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90. XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Warto wiedzieć więcej o tych ludziach, dzięki którym możemy teraz żyć w wolnym kraju.

Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej możecie prześledzić przygotowane na ten dzień projekty upamiętniające NIEZŁOMNYCH: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138079,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2021.html

Źródło (zdjęcie): https://ipn.gov.pl/pl

Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe