Jak ktoś widzi, jeśli nie widzi?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które z widzeniem nie mają problemu. Trudno nam sobie czasem wyobrazić, jak widzi osoba niewidząca. W ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM odbyło się spotkanie
z dr Magdaleną Baer pt. „Widzieć inaczej”.

Pani doktor poruszyła temat osób niewidomych, słabowidzących oraz ociemniałych. Wspomniała o chorobach, które mogą prowadzić do wad wzroku oraz o tym, jak wygląda życie zawodowe osób wcześniej wspomnianych. Nasz gość opowiadał też o ich życiu prywatnym i ulubionych rozrywkach, takich jak robótki ręczne, dźwiękowy tenis stołowy czy jazda na tandemie. Uczestników wykładu mogło zaintrygować to, co najchętniej w wolnym czasie robią osoby słabowidzące i niewidome. Wydawałoby się to zaskakujące, gdyż odpowiedź brzmi: czytają! Pani doktor wspomniała też o przystosowaniach miast do potrzeb niewidomych oraz mówiła o tym, co to jest tekst alternatywny.

Na końcu naszego spotkania zostało trochę czasu na pytania uczniów. Szczególnie ciekawe wydaje się być jedno: czy osoby niewidome potrafią śnić? Ważnym punktem spotkania były też rady wykładowczyni dotyczące tego, jak zachowywać się przy osobie niewidomej. Jedna z jej wskazówek dotyczyła nieobawiania się używania przy nich fraz czy zwrotów ze słowem „widzieć”, a nawet dodała, że słowa „do zobaczenia” są dla osoby niewidomej najlepszym życzeniem.

Wykład z dr Magdaleną Baer był ostatnim z wykładów prowadzonych dzięki współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w tym roku szkolnym. Mówimy im tylko „do zobaczenia”, gdyż na tak ciekawe spotkania uczęszcza się z ogromną przyjemnością!

Autorka: Kaja Kosicka-Olkowska, klasa 104

Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe