HIP HOP czyli muzyką i tekstem prosto w twarz…

Muzyka, kultura jako forma buntu przeciwko nierównościom społecznym, początki oporu wobec nielicznych bogatych wyrażonego w tekstach piosenek to tylko niektóre treści, które pojawiły się na wykładzie dr hab. Piotra Majewskiego, kulturoznawcy i socjologa z Instytutu Nauk Humanistycznych Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie (Katedra Kultury i Mediów) Uniwersytetu SWPS.

Uczniowie klas 306 P i 203 wspólnie z wychowawcami wzięli udział w wykładzie socjologa w ramach kolejnej odsłony Małej Akademii Jazzu w siedzibie Jazz Clubu pod Filarami. Na spotkanie zaprosił uczniów i nauczycieli tradycyjnie szef Clubu Bogusław Dziekański.

Zajęcia z tematu „Kultura Hip-Hop jako kultura oporu” spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, bo okraszone zostały między innymi analizą teledysków artystów z USA i Polski, które dotykają między innymi form oporu przeciwko ciemiężycielom znanym z historii, którzy na przełomie wieków wprowadzali w społeczności wielu krajów segregację na różnych poziomach klasowych (niewolnictwo czy pańszczyzna).

Wracając ze spotkania i rozmawiając o wykładzie większość z nas miała podobne skojarzenia – czasami oglądając różnego rodzaju dzieła związane z muzyką popularną przeoczamy ważne treści ukryte pod „ładną melodią”. To spotkanie otworzyło młodzieży oczy na krytyczne podejście do przekazów popkultury.

Dziękujemy organizatorom za WAŻNY DLA NAS CZAS Z MUZYKĄ W TLE !!!

Dodajmy, że dr hab. Piotr Majewski zajmuje się badaniami społecznymi, antropologią miasta i architektury, socjologią muzyki popularnej i sportu. Naukowo interesuje się problematyką etniczności i nacjonalizmu (ze wskazaniem na Dolny Śląsk oraz kraje Półwyspu Bałkańskiego, a zwłaszcza Republikę Macedonii) oraz sposobami reprodukcji pamięci kulturowej. Napisał między innymi książkę pt. „Rap w służbie narodu. Nacjonalizm i kultura popularna”.

Zdjęcia: PCP
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe